Düzenli Filtre Değişim Önemi

Araç filtrelerinizi düzenli olarak 15.000 km de veya yılda en az 1 kere değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde araç motoru ciddi hasarlar görebilir.
Araba içerisinde temiz hava ve sağlıklı bir yolculuk içinde hava filtrelerinin SCTURBO kabin filtreleriyle değişimini öneriyoruz…

YAKIT FİLTRESİ
Yakıt filtresi (mazot filtresi) depodan emilen mazot içerisindeki yabancı maddeleri-pislikleri süzerek, yakıt pompasına temiz mazotun gönderilmesini sağlar. Mazot filtreleri, 5 veya 3 mikronluk hassasiyetle yakıtı temizler. Kağıt filtre elemanının gözenek büyüklüğü 3-5 mikrondur. Kaliteli mazot filtresi, pompa ve enjektörlerin uzun ömürlü olmasını sağlar.
*Mazot filtresi yakıtı süzmesi yanında, yakıt içerisindeki suyu da ayrıştırabilir.
Yakıt filtre elemanı periyodik bakımlarda değiştirilir. Değişim filtre kutusunun içindeki elemanın (kartuşun) değiştirilmesi şeklinde yapılır, arıza durumunda komple filtre değiştirilir. Mazot filtresi genelde 40 bin km veya 4 yılda bir değiştirilir, Bununla beraber her yağ değişiminde veya 2 periyodik bakımda bir mazot filtresi değiştirilebilir.  (firmanın önerdiği değişim aralığına uyulmalıdır).

Yakıt filtresi tıkanırsa ne olur?

 • Güç kaybı ve hatta motorun durması
 • Daha düşük veya kesintili yakıt beslemesi
 • Yakıt pompasının bozuk çalışması ve hatta kısa devreler
 • Belirli motor bileşenlerinde dahili korozyon
 • Daha fazla aşınma

 

YAĞ FİLTRESİ

Yağ filtresi, motor yağlama sisteminin en önemli oto yedek parça ürünlerinin başında gelmektedir. Motor yağının temizliği ve sağlıklı bir motor için oldukça kritik önem taşır. Kirlenmiş motor yağı motor içerisinde belli sorunlar oluşturmaya başlar. Ayrıca bu kullanım süresi dolmuş motor yağı aracınızın ana parçalarında deformasyon oluşturmaya başlar. Aracınızın yağ filtresini her periyodik bakımda orijinal yağ filtresi ile değiştirilmelidir.

Yağ Filtresi Nedir ?

Motorunuzda ki tüm yağı temizlemek üzerine üretilmiş parçadır. Belli bir basınca dayanıklı motor ekipmanıdır.  Yağ filtresi değişim zamanını otomobil üreticileri belirlemekte ve bu değişimler araçların periyodik bakımlarında yapılmaktadır. Aracınızda dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise motor yağınızın ve yağ kartuşunuzun orijinal olmasıdır. Eğer üreticinin belirlediği zamanlar dışında değiştirmeniz gerekiyor ise her 10-20 bin kilometre arasında mutlaka yağ filtresi ve motor yağının değişmesi gerekmektedir.

Yağ filtreniz tıkanırsa ne olur?

 • Erken motor aşınması ve hasarı
 • Motor gücünün azalması
 • Daha fazla yağ tüketimi
 • Yağ kaçağı
HAVA FİLTRESİ
Motorun yakıtı tepkimeye sokabilmek ve istenen enerjiye ulaşmak için oksijene ihtiyacı vardır. Bu amaçla içerdeki havayı dışardan soğuran ve dışarıdan gelen havayı da temizleyen bir parçaya ihtiyaç duyulur.Motorlu taşıtlarda motorun çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizleyen parçaya hava filtresi denir. Oto yedek parça alanında da çok önemli olan hava filtresi, aracın çekiş gücüne dahi etki eder.

Hava filtresi motorun randımanlı çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizlediği için motor çekiş gücü ve dolayısıyla aracın performansı konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Hava filtresi bozulursa ya da hava filtresi tıkanırsa aracın çekiş gücü zayıflar. Bu sefer de motor zorlanmaya başlar. Bu durum devam ederse motor arızası ortaya çıkar. Ayrıca aracın yakıt düzenini bozarak daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir.

Silindirler randımanlı çalışamayınca motor, yeterli çekiş gücüne erişmek için daha fazla kendini zorlar. Bu durumda zorlanan motor daha çok yakıt tüketir.

Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

 • Kötü yakıt/hava karışımı hazırlığı
 • Motor gücünün azalması ve kirletici emisyonların artması
 • Daha yüksek yakıt tüketimi
 • Parçacıklar kaynaklı daha fazla aşınma
 • Marş sorunları

Bunların yanı sıra birçok alanda kullanımı sağlanan filtrelerin de üretimini sağlayan SCTURBO FİLTER ekibi olarak, özel filtre siparişleriniz ve imalat hakkında bilgi için lütfen iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.