Analitik Zeka Pazarı Yönetmeye Yeter mi?

Üretici veya ithalatçı distribütör olarak Türkiye Otomotiv Pazarında  faaliyet gösteren firmaların satış sonrası yedek parça pazarlarını yönetme tarzları, zaman zaman pazarı oluşturan unsurlar tarafından eleştirilirler. Her unsur konuya kendi bakış açılarından yaklaşım göstereceği için ana firmaya eleştiriler hiç bitmez.

analitik_yedekparcaKonumuz otomotiv yedek parçası üzerine olduğuna göre, pazarı oluşturan unsurları da; ana firma, OEM yan sanayi üreticileri ,yetkili servis ve yedek parça satıcıları, ithalatçılar, orijinal olmayan yan sanayi üreticileri, bağımsız servis ve tamirhaneler, bağımsız toptan ve perakende yedek parça satıcıları, kasko ve trafik sigortası şirketleri, sigortalara tedarik yapan firmalar, filo müşterileri ve nihai müşteriler olarak görebiliriz.

 

 

Esas olarak hiçbirini tam olarak mutlu edemeyeceğimiz bu unsurların bir arada yaşamaları kaçınılmazdır ve pazarın sağlığı için gereklidir. Zaten hiçbir şekilde de bunun önüne geçilemeyeceğinin bilinmesi gerekir çünkü akan su yolunu bulur misali pazar da her türlü rekabet karşısında kendi dinamiklerini yeniden oluşturacak ve faaliyetlerine yeniden devam edecektir.

Günümüz bilgi çağı, tamam kabul ama  analitik zeka tek başına pazarı yönetmeye yeterli değildir. Hem analitik zekanın doğru yere odaklanması hem de pazarın doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Bayilerden gelecek pazar geri bildirimlerini de doğru yapmak gerekir aksi halde manipülasyonlara bile uğranıp yanlış yönlendirmeler olabilir. Yedek Parça pazarının üretici veya distribütör firmalar tarafından hassas dengelere dikkat edilerek yönetilmesi gerekir. Aksi takdirde markanın sahibi firmalar rakiplerini yok etmek adına yapacakları her agresif stratejinin pazardan karşılığını orta ve uzun vadede zarar görerek alırlar. Çünkü pazarı oluşturan unsurlar yeni çözümler ve stratejiler geliştireceklerdir.

Ana markalar yedek parça pazarında kayıplarının aslında nerede olduğunu iyi analiz etmeleri ve nereye odaklanmaları gerektiğini anlamaları gerekir. Asıl ciro kaynağının nereleri olduğunu iyi bilmeleri ve imkanlarını oraya kullanmaları daha doğru olacaktır. Mesela Türkiye’de yerli bir araç üretiyorsunuz diyelim; binlerce satış adedine ulaşan bu araçların motor yenileme pazarında yok denecek kadar az iseniz yani pistonunu, segmanını, contasını, keçesini vs. satamıyorsanız, yine ürettiğiniz veya ithal ettiğiniz araçların debriyaj aksamında asıl pazarın çok gerisindeyseniz , ürettiğiniz veya ithal ettiğiniz bu araçların amortisöründe, enjektöründe, turbosunda, direksiyonunda olması gerekenin çok altında satış yapıyorsanız ve hatta sizin hakim olmanız gereken bu pazarlara belki de bayileriniz hakimse pazara asıl parayı tutan bu kalemlerden bakmalısınız.Yoksa piyasa firmalarıyla rekabet yapacağız diye çamurluğu, tamponu, farı, kaputun, filtrelerinin, balatalarının fiyatlarının indirilmesi sadece vakit kaybına sebep olur çünkü bu tip malzemelerin zaten çoğunun Uzakdoğu menşeili yan sanayisi pazarda dolu, olmayanlarının da en kısa zamanda olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bu tip malzemelerin orijinal olarak pazar payları ana firmaların zannettiği kadar da yüksek değil.

Kaynak: otosatissonrasi.com